Технологии от бъдещето на XXІ-та годишна среща на приятелите на ДиТра

Технологии от бъдещето, които вече се прилагат в България, видяха участниците в XXІ-ата среща на Приятелите на ДиТра, центърът за 3D решения на ТехноЛогика. Събитието се проведе в Пампорово. 148 представители на 33 фирми и два университета се включиха в тридневния форум, където успяха да сверят часовниците си с най-новите 3D решения, да обменят опит и да получат ценни идеи за развитие на бизнеса си.

„Ние искаме да сме технологичните лидери, които подпомагат българските предприемачи да се възползват от предимствата на новите технологии достатъчно навреме, за да получат предимство пред конкурентите си“, заяви основателят на ТехноЛогика и ДиТра Огнян Траянов.

„Само в САЩ пандемията ускори с около три пъти навлизането на Индустрия 4.0. Целта на всички производства е да скъсят веригите на доставка и да ги направят по-устойчиви, а роботизацията е ключов фактор за това.

Клиентите са все по-взискателни и към качеството, и към персонализацията на продуктите. Столовете, на които седим, например, са еднакви, а ние не сме еднакво високи – тези продукти ще се променят“, даде пример Траянов.

„След 20 години традиции и 2 години прекъсване заради пандемията мога да кажа, че заедно усвоихме и внедрихме в българските предприятия много нови решения. Уверени сме, че това, което правим заедно, има много голям смисъл за бъдещето“, заяви Цветан Стоянов, директор „3D решения“ на ТехноЛогика и ръководител на ДиТра.

Думите му бяха подкрепени от Гергана Филипова, директор „Бизнес развитие“ в Биомашиностроене АД, която заяви, че преди години тяхно конкурентно предимство е била ниската цена на труда, а сега това е високото качество на продукцията им.

„Днес ние вярваме, че това, което ни отличава, са иновациите. Заедно с нашите партньори от ДиТра успяхме да автоматизираме голяма част от дейностите в конструктивния отдел. Така увеличихме производителността, намалихме времето за конструиране. Пренасочихме специалисти, които изпълняваха рутинни операции, към творчески дейности, което донесе добавена стойност за фирмата ни. В лицето на ДиТра срещнахме много професионализъм, но ключовото е, че направихме един отбор. Търсихме съмишленици, гледащи в една посока, така открихме ДиТра“, каза Гергана Филипова.

По време на срещата бяха представени предимствата на облачното решение 3DEXperience. Участниците се убедиха как цялата верига – от идеята през инженеринга и симулацията чак до крайния продукт, е интегрирана в една система, която се достъпва от всички звена в организацията. Това спомага за ранното идентифициране на проблеми и съкращаване на времето на пускане на новото изделие на пазара.

ДиТра показа и как работи системата за реална машинна симулация Eureka G-Code, внедрена в AIGER Инженеринг. В реална производствена среда бяха създадени виртуални двойници на производствените машини, пресъздаващи реалното поведение на цялата система и чувствително повишаващи качеството на продуктите. Виртуалните двойници съкращават времето за настройка на реалните машини до 80 процента, избягват се програмни грешки и скъпоструващо бездействие по време на принудителни престои.

Експертите на ДиТра представиха и цялостно решение за автоматизация на производството с помощта на робот на FANUC България, като моделирането бе извършено със SOLIDWORKS, технологичният процес бе създаден с CAMWORKS, а програмирането на робота бе осъществено с Eureka Robot. Всички участници в срещата можеха да наблюдават прецизната работа на робота в конферентната зала.

Сред акцентите в програмата бе и демонстрацията на иновативната техника за струговане Prime Turning, която намалява износването на инструментите, увеличава производството и намалява разхода за брой произведен детайл. Екипът на ДиТра използва предоставен от „Ником Техно“ детайл, за да го обработи на струго-фрезова машина на РАИС.

И тази година по традиция се проведе състезанието „Модел Мания“ на майсторите на SOLIDWORKS, които проектираха детайл в 3DExperience. Първите три места бяха заети от млади специалисти от Евро Геймс Технолоджи, Подемкран и KITTNER Anlagen- und Maschinenbau. А куизът за най-внимателни слушателите на презентациите по време на форума спечелиха служители на „Фокс Лазер“, „Теси“ и СИГУРЕН текнолоджис.

Всички участници можеха да изпробват работата на 3D скенерите и 3D принтерите, които ДиТра предлага на своите клиенти.

На срещата бе обсъдена и защитата на информационните системи от зловредни атаки, като ръководителят на отдел „Информационна сигурност и инфраструктура“ в ТехноЛогика Димитър Радев представи няколко случая, показващи как хакерите стават все по-изобретателни, а организациите трябва денонощно да актуализират своите защити. Екипът на Радев е специализиран в тестването на информационната сигурност на частни компании и редовно участва в киберучения на НАТО.

Петър Коцев, директор „Mаркетинг и развитие на продукти и услуги за управление на човешките ресурси“, представи облачното решение на ТехноЛогика за управление на човешкия капитал в малки и средни фирми – HeRMeS eXpress.  С него клиентите управляват от едно място отпуските, присъствията, обученията и представянето на служителите.